Logo Logo
Herkes Neden KOSGEB'e Kızıyor?

Girişimci veya KOBİ, KOSGEB’e bi gidiyor, dünyası değişiyor. Bu aralar herkes böyle.

Abi ne oldu? Neden böyle kızgınsın?

-KOSGEB’deki KOBİ Uzmanım, bana projenin şurasını değiştir dedi. L

Abi sen neden kızgınsın?

-KOSGEB, demirbaşlarımın fiyatını çok yüksek buldu, kurul kararında bazı demirbaşlarım çıkarıldı bazılarının fiyatı piyasa fiyatının da altına düşürüldü!

Hanımefendi siz neden kızgınsınız böyle?

-KOSGEB KOBİ Uzmanım evraklarımın aslını istedi. Şimdi kim bir daha KOSGEB’e gidecek ?

Kardeşim sen neden şikayetçisin?

-Abi evraklarımı verdim her şey tamam, bu gün saydım tam 32 gündür ödeme bekliyorum.

Peki siz neden kızdınız KOSGEB’e

-Abi kimse bizimle ilgilenmedi ve KOSGEB’te herkeste bir afra bi tafra, bişe anlamadım.

..

.

Devamını Oku...

Onlarca şikâyet, onlarca mızmızlanma.10 yıldan fazladır, KOBİ ve işletme danışmanlığı konusunda KOBİ ve Girişimcilere işletme danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Son 3 yıldır İnternet Start-up’ları özel ilgi alanım haline geldi. Girişimcilerin ve çeşitli programlardan Hibe Desteği alan KOBİ’lerin , bu kadar mızmız bu kadar şikayetçi olduğuna başka hiç bir dönemde rastlamadım.

Sayın KOBİ, biri sana hibe yani karşılıksız para veriyor. Nedir bu mızmızlanma? Anlayamadım.

Devamını Oku...

Buradan bütün girişimci ve KOBİ’lere şunu açıkça söylemek istiyorum, siz daha TKDK,TUBİTAK ve AB Hibeleri vb. diğer yurt dışı ve yurt içi hibe , teşvik ve kredi desteği sunan kurum ve kuruluşlar ile tanışmadınız.Ve şundan açık bir şekilde emin olun ki ‘’şuan yurt içinde, işletmelerin veya girişimcilerin çeşitli ihtiyaçları için hibe , teşvik ve kredi desteği sunan kurum ve kuruluşlar arasında, en kolay ve hızlı bir şekilde hibe-ödeme- desteği alabileceğiniz ve başvurusu bir o kadar da kolay olan ,tek ve yegane kurum KOSGEB ve KOSGEB’in Destekleridir.Bunu çok iyi belleyin lütfen.

Bir Örnek: Çok değerli bir kurumumuz, 157.000 tl hibe desteği sunuyor ve beni denetlemiyor, git dışarıdan 25.000 tl’ye yeminli müşavir tut ,o seni denetlesin.Tamamda sen bana 157.000 tl hibe veriyorsun ve benden 25.000tl ‘yi çöpe atmamı istiyorsun,üstelik projeyi senin istediğin süre ve şekilde gibi yönetebilmem için bir personel tutmam lazım ve ona aylık 4.000 tl ödeme yapmam lazım.Üstelik bu programa herkeste başvuru yapamıyor.Bilin bakalım bu hangi destek programı ?(-Hayır bu hangi program burada asla söylemem.Ayıp olur.)

Bir örnek daha, sonra bir başka örnek ve 500 tane örnek verebilirim farklı yurt içi ve yurt dışı hibe, teşvik ve kredi desteği sunan kurum ve kuruluş hakkında. Fakat bu kadarı şimdilik yeterli.

Devamını Oku...

İşletme KOSGEB’e başvuru yapıyor, tek seferde 450.000 tl’lik makine alacak ve bu makine için yapmış olduğu harcamanın %85’ini yani 382.500 tl’sini hibe olarak alacak.Ve bu işletme veya girişimci hala şunu söylüyor;KOSGEB bana git bu demirbaşların biraz teknik özelliğini yaz getir , dedi.

İşletme sahibi gidip 2 satır fiyat teklifi almak için mızmızlanıyor. Arkadaşım KOSGEB sana 450.000 tl ‘lik giderine karşılık 382.500 tl hibe desteği veriyor. Sen hala mızmızlanıyorsun. Galiba sen mal ve hizmet alımı diğer bir çok hibe desteğinden olduğu gibi hiç ihale teknik şartnamesi hazırlamadın ve ihaleye çıkmadın, bu gayet belli oluyor. KOSGEB ‘in başvuru ve destek alma şartlarını zor sananlar büyük bir yanılgı içindedirler. Tekrar ediyorum, yurt içi ve yurt dışı hibe ,teşvik ve kredi veren bütün kurumları ve bu kurumların başvuru şartları ve destek süreçlerini burada detayları ile yazabilirim ve kimsede detaylı bu yazıyı okumaz, bunu çok iyi biliyorum.Bu sebeple gerek KOSGEB Desteklerinin ,gerekse KOSGEB Girişimci Desteğinin ülkemizde yer alan gerçek girişimciler için eşsiz fırsatlar ve kolaylıklar sunduğunu burada bir kez daha açık açık söylemek istiyorum.

Bir Örnek: Son 2 yıldan bu yana yoğun bir şekilde çeşitli illerde yer alan start-up etkinliklerine katıldım ve konu hakkında yoğun çalışmalarım oldu. Start-up girişimciler ve bu girişimcilere ilk aşamalarda sağlanan destekler konusunda uzmanlaşma çalışmalarım devam etmektedir. Buradan bütün internet start-up’ı girişimcilere tavsiyem şu;(melek yatırımcıları biliyorsunuz zaten, kimse size fikir aşamasında destek sunmuyor.) KOSGEB size 27.000 tl hibe, 100.000 tl faizsiz kredi desteği sunuyor üstelik bu gideri yazılım geliştirmeniz veya bir ajansa özel yazılım ve tasarım yaptırmanız için. Üstelik size 21.000 tl kira ve personel desteği sunarken çeşitli destek programları ile yapmış olduğunuz yazılımı geliştirebilmeniz için başvurusu çok kolay çeşitli destek programları var.10.000.000 tl kadar KOSGEB’den internet start-up’ları için destek var.KOSGEB dışında hangi kurum veya kuruluşumuz böyle alması kolay 10.000.000 tl destek sunabilir ki ?

Devamını Oku...

KOSGEB ve KOSGEB Desteklerinin yazılım sektörü konusundaki desteklerini ve bu destekleri almanın ne kadar kolay olduğu hakkında, son söz olarak şunu söylemek istiyorum.(Bu melek yatırımcı bile bulmaktan kolaydır.Fakat hangi KOSGEB Desteğini , hangi aşamada almanız gerekiyor onu bilmeniz gerekiyor.Bu ülkede 32 saatlik bir eğitim ve 45-50 sf’lık bir iş planı için, fikir aşamasında olan her girişimciye – hatta bakkaliye bile açsa- 50.000 tl hibe 100.000 tl faizsiz kredi desteği sunan KOSGEB dışında başka bir kurum bulmazsınız.)Aşağıda yer alan sektörler ilk defa İleri Teknoloji Sınıfı içine alındı;

Nace Rav Kodu

Sektör Adı

62

Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler

62.0

Bilgisayar programlama faaliyetleri

62.01.01

Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb)

62.02

Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri

62.02.01

Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri (donanım gereksinimleri gibi donanımla ilgili bilişim konularında uzman görüşü sağlanması, bilgisayar gereksinimlerinin belirlenmesi, bilgisayar sistemlerinin planlanması ve tasarlanması vb.)

62.03

Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri

62.03.01

Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri

62.09

Diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri

62.09.01

Bilgisayarları felaketten kurtarma ve veri kurtarma faaliyetleri

62.09.02

Diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri (kişisel bilgisayarların ve çevre birimlerinin kurulumu, yazılım kurma vb.)

63

Bilgi hizmet faaliyetleri

63.1

Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web portalları

63.11

Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler

63.11.08

Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler (veri girişi, verinin işlenmesi, özel raporların oluşturulması, depolanması, vb.)

63.12

Web portalları

63.12.01

Web portalı faaliyetleri

63.9

Diğer bilgi hizmet faaliyetleri

63.91

Haber ajanslarının faaliyetleri

63.91.01

Haber ajanslarının faaliyetleri (medya için haber, resim ve röportaj tedarik eden haber bürosu ve haber ajanslarının faaliyetleri)

63.99

Başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetler

63.99.01

Başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetleri (bilgi araştırma hizmetleri, gazete kupürleri hizmetleri vb.)

Üstte tabloda yer alan sektörler; 7033 sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun olan Üretim Reform Paketi 18/06/2017 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek, 1 Temmuz 2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu neden önemli ? Cumhuriyet tarihinde ilk defa üstte tabloda belirtilen ve internet start-up’ları için oldukça önemli olan sektörler ‘’ Yüksek teknoloji Sınıfı’’kapsamına alındı üstelik bir çok KOSGEB Destek Programı kapsamında desteklenen, öncelikli sektörler arasında yer almakla birlikte çeşitli KOSGEB Destek Programları kapsamında bir çok gideri kalemi için %90’lara varan oranlarda 9-10.000.000tl’ye kadar destek almaktadır. Üstelik destek programlarına başvuru yaparken sizden oluşturmanızın çok zor olduğu evraklar asla istenmez. Üstte tabloda yer aldığı gibi web portalları bile destek kapsamında.(Fakat inovatif bir iş fikri kapsamında olan )

Devamını Oku...

Evet kimi girişimci veya işletmeler hala; KOSGEB benden şu evrakın aslını istedi, şu fiyat teklifi için detaylı araştırma yapmamı istedi diyip 5-10 dakika içinde çabucak ve kolayca oluşturabilecekleri evrak ve işlemler için kazan kaldırmakta, KOSGEB yok böyledir, KOSGEB yok şöyledir diyip asılsız ve abartılı ifadeler ile şikayetlerini dile getirmektedirler.

KOSGEB, Ülkemizden girişimciler arasından bir ‘’unicorn girişim’’ hatta hatta bir ‘’decacorn girişim’’ çıkması için, elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Keşke, KOSGEB’i eleştiren, kamuya ait diğer kurum ve kuruluşlarda KOSGEB’in 10’da1’i kadar Girişimci ve İşletme Dostu olabilse !

Önemli Not: KOSGEB Destekleri konusunda, 1 Temmuz 2017’de yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile işletme ve girişimciler Erken Ödeme alma imkânına da kavuşmuştur. Bu yolla çok az sermaye ve tamamen halisane niyeti olan girişimciler için KOSGEB tam anlamı ile kaçırılmayacak bir fırsattır.

Devamını Oku...

Herkes için KOSGEB’den bir istek; KOSGEB başta olmak üzere, yurt içinde yer alan diğer hibe, teşvik ve kredi desteği sunan kurum ve kuruluşlar-özellikle Kalkınma Ajansları ve TUBİTAK- çok acil bir şekilde,şartları ve başvurusu kolay - genel katılıma açık- bir Start- up Destek Programı açmalı ve bu programı hazırlarken, ülke genelinde çeşitli konularda network’ü olan deneyimli ulusal marka mentörlerin bilgi ve deneyiminden faydalanılmalı. Bahsi geçen böyle bir Start- up Destek Programı kapsamında, özel girişimciler ön ödemeli hibe destekleri ve işin ehli mentörlerce çeşitli konularda desteklenmeli. Ülkemizin en büyük hazinesi, ülkemizin dört bir köşesinde olan genç girişimcileridir. Kim istemez ki, ülkesini ve insanını yüceltmeyi.

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler